Načítám Semináře

Pro shlédnutí videa se, prosím, registrujte (napravo). Odkaz Vám obratem pošleme do e-mailu.

Jaké jsou příležitosti, které lze jednoduše využívat, aby stát a samospráva svými nákupy pomáhaly v rekonvalescenci naší ekonomice, k jejímuž zpomalení došlo vlivem pandemie COVID-19? Veřejné zakázky jsou významným nástrojem státu a samosprávy, jak na uvedenou situaci reagovat.

V rámci trhu veřejných zakázek ročně projde až 600 mld. KČ od veřejné správy směrem k dodavatelům v soukromém sektoru, ekvivalent zhruba 10-12 % HDP. Jsou-li veřejné nákupy řešeny strategicky, může se jednat o významný nástroj státu a samosprávy, jak podpořit zaměstnanost, situaci podniků, jakož i cíle v oblasti udržitelnosti. Před pandemií COVID-19, v době zásadního ekonomického růstu, tuto příležitost ve veřejných zakázkách řada zadavatelů podceňovala. V současné situaci je však třeba efektivně využívat všechny nástroje, kterými stát a samospráva disponuje, aby pomohla řešit zvyšující se nezaměstnanost (zejména znevýhodněných osob na trhu práce), situaci malých a středních firem, zajistila férové vztahy v dodavatelském řetězci, důstojné pracovní podmínky (zejména v méně kvalifikovaných profesích) a v neposlední řadě zbytečně nerezignovala na podporu ekologicky šetrných a cirkulárních řešení.

Obsah:

  • Zaměstnanost osob, které ztratily práci
  • Přístup malých a středních … a sociálních podniků k veřejným zakázkám
  • Pozitivní lokální dopady veřejných zakázek
  • Inovace a udržitelnost
  • Shrnutí

Pro shlédnutí videa se, prosím, registrujte na seminář. Pošleme Vám odkaz e-mailem.

K dispozici je zároveň odborná elektronická publikace, která jednotlivá témata rozebírá detailněji. Publikace je volně ke stažení zde.